Čte celá rodina - Tipy na knihy - II. balíček

24.04.2020

Autor článku: Veronika Maierová, průvodce ve školce Mateřinka

Milí rodiče,

jednou z příjemných a klidných společných aktivit během času, který s dětmi trávíme doma, může být čtení nebo prohlížení knih. Čtením knih dětem se prohlubují naše vztahy, výrazně se zlepšuje dětská slovní zásoba a také rozšiřuje jejich fantazie.Pro mě osobně je čtení dětem asi nejvíce oblíbenou činností. Miluji atmosféru, kdy děti potichoučku poslouchají ponořené do příběhu nebo kdy se rozhodnou mi sami číst, prohlíží si obrázky a dle nich skládají své vlastní příběhy plné vtipných obratů a situací. Nebo se snaží se stavět příběh včetně úvodu, zápletky a závěru. Je to kouzelný proces rozvoje dětského jazyka i fantazie, kterému nelze odolat.

V tomto druhém článku přinášíme další tipy na 4 dětské knihy pro děti ze školek a 3 tipy na knihy i pro mladší děti z jesliček.

ČLÁNEK S PRVNÍMI TIPY ZDE

Tipy: Knihy pro děti ze školek

1. Alenčina čítanka, Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek - EDUARD PETIŠKA 

Tyto dvě knihy Eduarda Petišky patří mezi ty mými dětmi úplně nejoblíbenější. Četla jsem jim je už od 2let a obsahují mnoho vlídných pohádek a příběhů, místy doplněné o říkadla. Jedná se dětskou knižní klasiku psanou krásným srozumitelným jazykem a ke které se můžete vracet opakovaně. 

Knihy jsou většího formátu a obsah je dějově velmi bohatý. Děti, které potřebují během čtení pozorovat obrázky, se mohou těšit na spoustu krásných obrázků Heleny Zmatlíkové, které provází všechny kapitoly.


2. Jdem lesem - DANIELA KROLUPPEROVÁ

Daniela Krolupperová bezpochyby patří mezi současné tuzemské nejproduktivnější autorky dětských knížek. Kniha Jde sem lesem vypráví příběh chlapce Toníka, který se během prázdnin u babičky ztratí v lese. Les je zde popisován jako magické místo, kde Toník musí hledat bludný kořen, aby našel cestu zpátky. Během svého putování poznává mnoho tajemných postav. Víly a skřítkové z bylin Toníka mnoho naučí o tom, jak se v lese správně chovat a během četby se děti také dozví spoustu informací o bylinkách, které se v naší přírodě nachází. Na konci každé kapitoly je krásné shrnutí informací a pár otázek o ústřední bylince z dané kapitoly Knihu doplňují krásné ilustrace Evy Chupíkové. 


3. Tatínek není k zahození - ARNOŠT GOLDFLAM

Knihy pro děti Arnošta Goldflama jsou v naší rodině velmi oblíbené všechny, kdybych však měla vybrat jen jednu, vybírám tuto. Ústřední postavou každé z kapitol je Tatínek. Tatínek, který si poradí se sebezapeklitější situací a s každým problémem, a to mnohdy velmi originálním způsobem. Jazyk Arnošta Goldflama je neformální, ale velmi milý a zábavný a u čtení se pobaví nejen děti, ale i rodiče.

Na závěr vkládám odkaz z facebookového profilu HaDivadla, kde Arnošt Goldflam čte jednu z kapitol z této knihy. Užijte si chvilku autorského čtení - odkaz zde


4. Kvak a žbluňk jsou kamarádi - ARNOLD LOBEL

Knihy pro děti amerického spisovatele Arnolda Lobela jsou psány velmi laskavým jazykem a určitě je můžete číst i velmi malým dětem. Já jsem z jeho knih vybrala Kvak a Žbluňk jsou kamarádi, která je jednou ze tří knih o této dvojici žabích kamarádů. V knize jsou popsány příběhy všedních dní, které spolu žabáci prožívají. Kapitoly o pěstování květin nebo koupání v řece ukazují dobrosrdečné chování dvojice kamarádů a jsou vhodnou četbou pro citlivější děti, které nemají rády strašidelné prvky v pohádkách. 

Tipy: Knihy pro nejmenší

1. O makovém semínku - ANDREA POPPROVÁ 

I dnes Vám chci napsat pár tipů na četbu také pro nejmenší děti. Jako první jsem vybrala autorku Andreu Popprovou, jejíž dvě knihy Lesní školka a Kam se ztratila rolnička jsem doporučovala v předchozím článku. Jelikož jsme si její leporela pro nejmenší doma opravdu oblíbili, tak O makovém semínku bych ráda uvedla jako další z krásných knih pro nejmenší. Toto leporelo vypráví příběh o chlapečkovi Martínkovi, který mamince pomáhá s pečením. Na závěr pečení preclíky posypou makovými semínky a tím začíná dobrodružství máku. Jestlipak vaše děti vědí, co se děje dál, když se makové semínko zasadí do země? Celý příběh opět doplňují úžasné barevné autorčiny ilustrace. 


2. Polámal se mraveneček - JOSEF KOŽÍŠEK

Absolutní klasika mezi dětskými leporely. Já sama, když jsem byla předškolní dítě, jsem ji znala celou zpaměti a dodnes znám. Příběh mravenečka, který nesl těžké jehličí, ublížil si a na pomoc mu přispěchají lesní kamarádi okouzlí i Vaše děti. Věřím, že díky jednoduchým veršům Josefa Kožíška a krásným ilustracím Ondřeje Sekory se k ní budou děti rády vracet. 


3. Paleček - FRANTIŠEK HRUBÍN

Další z klasických a nadčasových leporel. Příběh chlapečka jménem, Paleček, který se narodil tak malinký, že i pár zrnek máku k snídani bylo pro něj mnoho, je psán úžasnými verši Františka Hrubína. Paleček neroste, a tak se maminka rozhodne přijít na to, co by pomohlo, aby se vyrovnal ostatním chlapcům. Leporelo s dobrým koncem je ilustrované Helenou Zmatlíkovou. 


To je tedy našich dalších sedm tipů, které bychom s Vámi rádi sdíleli. Dalších šest úžasných knížek pro děti naleznete v našem prvním článku zde.  

Přejeme co nejvíce příjemně stráveného času s knihami a dětmi.

S láskou

Veronika Maierová

Mateřinka