Tipy na jarní hry aneb máme rádi pohyb - I. balíček

31.03.2020

Sama Maria Montessori ve své práci popisuje a klade důraz na vědomí, že pohyb je základní potřebou a jednou z charakteristik lidství. Děti potřebují mít dostatek prostoru pro pohyb, zejména cílený a vědomý, kdy dochází ke spolupráci mysli a těla. To dokáže vykonat co mysl zrovna zamýšlí. 

Děti během dne potřebují dostatek příležitostí k volnému pohybu, chůzi po linii, lezení, spontánní tanec, přenášení věci, rozvíjet koordinaci pohybu, práci rukama. Těmito činnostmi si rozvíjí také myšlení, kreativitu, samostatnost, pocit nezávislosti, sebedůvěry a radosti z vlastní činnosti. 

Ale jak na to v tomto čase omezených možností?

Budete mile překvapeni bohatou nabídkou pohybu, které se skrývají v běžném dni. Přinášíme vám také balíček čtyř tipů na pohybové hry na doma a ven.

Kouzlo každodenních činností doma

Pohyb celého těla - rozvoj hrubé motoriky, koordinace

Během domácích prací - peče o své okolí 

  • vysávání
  • zametání, vytírání
  • vyskládání prádla z pračky do koše
  • odnesení koše z místa na místo
  • úklid hraček
  • hrabání na zahradě
  • odnášení větví
  • převážení kolečkem přírodnin z bodu A do budu B

Pohyb rukou - rozvoj jemné motoriky

Během domácích prací - peče o své okolí 

  • mytí nádobí
  • vypracování a válení těsta
  • stříhaní, strouhání, loupání, řezání a krájení
  • ždímání, utírání stolu 
  • přesýpání, třídění
  • přelévání, nalévání
  • vymačkání šťávy z citrusů
  • šroubování, práce v dílně (polytechnické činnosti)
  • úklid hraček

Tipy na jarní hry

Venku

Zavzpomínali jsme si na naše dětství a oprášili jsme hry, které jsme jako děti milovali. Pevně věříme, že se i vašim dětem budou líbit.

1. Pohybová hra ČOKOLÁDA 

Jak na to?

Křídami se nakreslete na zem tvar čokolády, velikou tak, aby při rozdělení na osm částí do jednotlivých políček při skoku vlezly obě chodidla. Do jednotlivých políček napište okruhy, které chcete hrát, dle věku dětí. 

Začínáte od levého políčka. Pak budete po čokoládě skákat snožmo z jednoho políčka do druhého a vyjmenovávat slova z dané oblasti, např. první políčko jsou jména - skáčete a řeknete osm jmen. Nesmíte se zaseknout. V případě, že vyjmenovávaní není plynule. Zadrhnete se. Přerušíte skákání a jdete na konec řady. Začínáte u té oblasti, kde jste naposledy skončili.

Postupujete po jednotlivých oblastech. V případě, že se nezadrhnete pokračujete v plnění vyjmenovávání slov. Cílem je plynule vyjmenovat slova a dokončit čokoládu.

Bonus: Nejen, že hrou rozvineme pohyb. Ale i pohotovost, slovní zásobu k jednotlivým oblastem. Je to velká zábava a jedna z nejoblíbenějších křídových her po panákovi.


2. Pohybová hra SKÁČEME GUMU

zdroj foto: https://www.babyweb.cz/skakani-gumy-dnesni-deti-uz-netusi-co-je

Copak je to za hru? 

Pohybová hra Skáčeme gumu nemá oficiálně pravidla. Existují různé sestavy, možnosti. Fantazii se meze nekladou. Výhodou je, že ,,gumu,, můžou děti hrát ve trojici a více, nebo i samy. Postačí jim nohy dvou židlí, kde gumu natáhnou. Hru je možné hrát i uvnitř. 

Nemusíte nic ke hře kupovat, stačí doma zapátrat na najít kus pružné gumy. Jako malá si pamatuji, že i jednou ze dvou dědových tepláků jsme si ji vyrobili. Pokud chcete, je možné pruženku české výroby i s návodem zakoupit např. zde.

Gumu rádi skáčou všichni. Je možné ji dělit dle úrovní obtížnosti. Začínáme u kotníků - nejlehčí úroveň a čím je guma výše tím se obtížnost zvyšuje. Děti okolo čtyř let zvládnou úroveň kotníky i lýtka. Vše je o tréninku.

Zde přikládáme inspirační video: 

,,Jak skákat? Můžete začít třeba podle tohoto videa

Je to jeden z možných "základů" a zvládnou ho i malé děti. Někdo základní skoky skákal jinak nebo jednodušeji nebo obtížněji, tohle je prostě jen možnost, jak začít. Dva drží gumu u kotníků, třetí odskáče základ. Pak se zvyšuje obtížnost tím, že se guma zvedá výš. Od tzv. "čtyřek" se neskáče, ale chodí se to. Kdo to zvládne, "odchodí" stejnou sestavu až do "osmiček", které jsou v podpaží.,, citace z webu https://www.babyweb.cz/skakani-gumy-dnesni-deti-uz-netusi-co-je</p>

Bonus: Pohybová hra Skáčeme gumu rozvíjí u děti koordinaci pohybů, koncentraci a zapamatování si posloupnosti kroků v sestavách. Opět je to velká zábava. 


Doma

1. Hra UVIJEME VĚNĚČEK

Jak na to?

Hra pro tři a více.  Sedíme (děti) na zemi a jeden chodí mezi námi a zpívá. Zastaví se tam, kde dokončil písničku a dotkne se rukou někoho před sebou. Ten odpoví, jaká je jarní květina (neměla by se opakovat už jmenovaná), chytne ho za ruku a postupně vzniká had ze všech. Až vznikne věneček všichni společně zažívají dokončení.

Text: 

Uvijeme věneček, ze všech našich kytiček.
zapleteme do věnečku kvítek, lístek i větvičku,
Jaké jméno máš? .......................
Tak pojď mezi nás.

Dokončení:
Uvili jsme věneček, ze všech našich kytiček,
uvili jsme do věnečku kvítek, lístek i větvičku.
Máme věneček ze všech našich kytiček.


Bonus: Děti si v rámci pohybově - hudební aktivity rozvíjejí také znalost druhů jarních květin. Slova písničky se mohou naučit skrze omalovánku, kterou jsme pro vás nakreslili. Stačí kliknout na obrázek a stáhnout si ho.


2. Hra pro koncentraci a zklidnění CHŮZE PO LINII

Chůze po linii u dětí má účinek vnitřního zklidnění, koncentrace, soustředění se na jednotlivé pohyby. Pro chůzi po linii je nejlepší tvar elipsy, která skýtá část dynamickou a klidnou. Doma nám postačí rovná linie, nalepená linie papírovou páskou na zemi. Tak dlouhá, aby dítě na ní mohlo vykonat alespoň 15 krůčků.  Chůze po linii má svá pravidla:

  • pohybujeme se klidně a tiše, veškerou svou pozornost a energii přenášíme do kroků
  • našlapujeme jemně od špičky, přes vnější hranu chodidla na patu, druhou nohu klademe stejným stylem hned před první. ,,Jdeme jako provazochodci.,,

K chůzi po linii můžete dětem pustit tiše relaxační hudbu, tak aby byla melodie podkresem nikoliv rušivým elementem.

Rozšíření základní varianty chůze po linii:

  • Na linii můžete položit různé předměty, které dítě překračuje. 
  • Dítě může nést v rukou nějaký předmět.

Chůze po linii je klidným pohybovým cvičením. Není určena k běhu. Pokud dítě má potřebu běhat nabídněte mu jinou aktivitu, kde uspokojí potřebu zaběhat si.

Bonus: Chůze po linii rozvíjí u děti koordinaci pohybů, koncentraci a pomáhá k nalézat vnitřní klid. Děti během dne potřebují stejné množství klidových aktivit jako dynamických.


Přejeme dny plné zdraví, pohody a radostného pohybu a už teď se můžete těšit na další tipy. S láskou Mateřinka