Zdravé stravování dětí v Mateřince

Dbáme na zdravé stravování děti. Jsme skutečně zdravá školka a jesle tělem i duší.

Děti jsou u nás stravovány v souladu se zdravým a harmonickým životním stylem. Pečlivě dbáme na nabídku jídla, které děti v naší školičce mají. Strava je pestrá, vyvážená, z místních surovin a farmářských produktů, jsou zde zastoupeny i BIO potraviny. 

KLIDOVÝ REŽIM BĚHEM JÍDLA

Pedagog dětem nachystá vše potřebné pro jejích přípravu svačinky, děti si volně dochází pro prostírky, které si vlastnoručně vyrobily a hrníčky s vlastním jménem.

Poté si chodí do vyhrazeného prostoru pro suroviny na přípravu svačinky. Děti mají možnost, ochutnávky, kdy se přesvědčí, zda-li jim potraviny chutnají, pak si dle vlastní libosti vezmou, co jím chutná. Ovoce a zeleninu si děti sami krájí. V období svačinek/oběda děti dodržují klidový režim. Tzn. přesný čas svačinky není určen, děti chodí, jakmile mají chuť jíst. Po celou dobu pedagogové nabízí ostatním dětem, kteří v danou chvilku nesvačí klidovou aktivitu v prostoru mimo jídelní část.

Plníme podmínky Skutečně zdravé školy >>>

Jsme první Skutečně zdravá mateřská škola s montessori programem v České republice s významnými mezinárodními spoluprácemi. Splňujeme kritéria Stříbrného ocenění.

Dodavatelem stravy je Vitalité Zdravý restaurant, který splňuje přísná kritéria a úspěšně plní program Skutečně zdravých jídelen. Strava je se 100% garancí bez glutamátů, instatních směsí, konzervantů a dalších aditiv, a je tvořena z lokálních produktů a bio potravin. Ovoce a zelenina je od místních pěstitelů bez chemického ošetření. Maso, mléko a vejce jsou od českých farmářů. 

Jídelníček je tvořen nutričním poradcem, aby zodpovídal výživovým hodnotám pro nejmenší děti. Respektuje také i sezónost, tzv. v jídleníčku jsou zařazovány jídla z ovoce a zeleniny, které jsou typické pro aktuální roční období.

Rodiče mohou pro své děti zvolit pokrm masitý, vegetariánký, bezmléčný i bezlepkový.

V případě zájmu o veganské obědy můžeme rodičům nabídnout i tuto možnost dodavatele.

Aktuální jídelníček je vyvěšen na nástěnce v šatně nebo v případě objednávání vege a diet Vám emailem zasíláme jídelníček vždy ve čtvrtek na následující týden (požadavek na zasílání jídelníčků nahlašujete na email: info@materinka-brno.cz - Předmět - Požadavek na zasílání jídelníčku).

Ceník dotovaného stravného - Vitalité - skutečně zdravá jídelna- platný od 1.9. 2022:

Zdravá mateřská škola s montessori programem Mateřinka, 1.NP, Vrchlického sad 4, Brno:

  • celodenní strava (svačina, oběd, svačina) bez diety - 47,- Kč/ 1 den

Dětské skupiny - DS Mateřinka II (zdravá školka), Jeřábkova 5, Brno a DS Mateřinka (jesle), Vrchlického sad 4, Brno:

  • děti 0 - 3 roky: celodenní strava (svačina, oběd, svačina) bez diety - 76,55 Kč/1 den
  • děti 3 - 6 let: celodenní strava (svačina, oběd, svačina) bez diety - 86,20 Kč/1 den

Odhlašování a přihlašování stravy 

Odhlašování a přihlašování stravy v našem online docházkovém systému vždy do 7 hodin ráno nejméně 1 pracovní den předen - včas ohlášeno i přihlášeno. Přístup k němu obdrží každý rodič na e-mail.

Stravné se hradí dopředu zálohově dle stanovených dní docházky. Za částka za včas odhlášenou stravu se vyúčtovává vždy po skončení pololetí.


Pestrá strava plná ovoce a zeleniny. Moc nám chutná a jak se říká: Ovoce a zelenina to je zdraví, to je síla.

Každý týden odebíráme farmářskou bedýnku ( Farmářské bedýnky Brno ) plnou sezonní místní a čerstvé zeleniny a ovoce. Děti mají pestrou nabídku po celý den. S dětmi také odšťavňujeme a pochutnáváme si na čertvých ovocných a zeleninových šťávách.

Pestrá celodenní nabídka ovoce a zeleniny je v rámci školkovného.

Děti si také pěstují ovoce, zeleninu a bylinky na zahradě. Máme zde zastoupeny tyto odrůdy: rajčata, salát, mrkev, hrášek, kedlubny, ředkvičky, dýni hokaido, jahody a maliny. Z bylinek: mátu, rozmarýn, meduňku, bazalku, oregáno, levanduli.


Zdravý pitný režim aneb u nás je voda doma.

Po celý den mají k dispozici a pijí děti filtrovanou vodu přes Britu, ovocné a bylinné neslazené čaje v BIO kvalitě od české firmy Sonnentor, čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, farmářské mléko, Caro nebo FairTrade Bio kakao, které mají možnost si dosladit kokosovým cukrem nebo medem.

Pitný režim je v ceně školkovného.


K zdravému životnímu stylu a filozofií, kterou naše školka žije, je chovat se ohleduplně nejen k sama sobě, pečovat o své zdraví, ale i o zdraví Země.

Neplýtváme s potravinami, rodiče si sami objednávají jídlo, takže vyberou dětem co jim chutná.

Děti mají možnost ochutnávky než si pokrm zvolí. Sami si připravují svačiny (formou švédského stolu), nalévají polévku a nabírají druhý chod.

V naší školce používáme výhradně ekologické čistící prostředky a kosmetiku. Třídíme odpad. Na zahradě máme malý kompostér pro bio odpad.