en-Jak to bylo na Mikuláše v jesličkách?

03/01/2018

Naši nejmenší si Mikulášský den v Mateřince náramně užili. Jste zvědaví jak? 

Přinášíme milé ohlédnutí a možná i inspiraci pro rodiče či kolegy na příštího Mikuláše. Na přání vám také přinášíme recept na perníčky, které jsou zdravé a děti je zbožňují. Pečeme je i na Velikonoce, jen místo čertíků vykrajujeme kuřátka.

Jak vznikla tradice oslavy sv. Mikuláše?

Na začátku prosince děti zažívají velmi rozpoluplné pocity, protože se návštěvy čerta a Mikuláše obávají, ale zároveň toužebně očekávají nadílku. Tato tradice je v naší společnosti velmi zakořeněná. Pro děti je 5. prosinec dnem příchodu vlídného bělovousého starce, který je coby předvoj Ježíška odměňuje za to, že byly celý rok hodné. Andělé spolu s Mikulášem rozdávají dětem dárky, čert má za úkol strašit a symbolicky trestat zlobivé děti. Obvykle dostávají děti čokolády, pamlsky, ale také pomeranče, banány, brambory nebo uhlí. Dříve bylo ovoce, stejně tak jako čokoláda, oříšky nebo sušené plody, vzácností, a tak je nosil hodným dětem a lidem Mikuláš.

Proč se na Mikuláše naděluje? 

Tato tradice má kořeny přibližně v desátém století. Tato tradice vznikla při chlapeckých biskupských hrách, které se držely v Porýní na klášterních školách. Při hrách jeden ze žáků nesl berlu, kterou přebíral funkci představeného kláštera a po jeden den v roce v zastoupení svatého Mikuláše byl pánem školy. Ve třináctém století byl tento svátek posunut na den svatého Mikuláše a ještě později byla vymyšlena hra, ve které čeledín naděloval dětem dárky. Čeledín jménem Ruprecht měl děti odměňovat, ale i pokárat zároveň, a tak se k Mikulášovi postupně připojila postava anděla a čerta.

Jak jsme oslavili svatého Mikuláše jinak.

V jesličkách jsme se snažili k tomuto svátku přistoupit jiným, vlídnějším způsobem. Opravdu není důvod, děti zbytečně strašit a doufát, že strachem si vybudujeme větší respekt či lepší poslušnost dětí. 

Jen díky jinému přistupu k dítěti můžeme zažívat společné radostné chvilky. 

Na Sv. Mikuláše jsme v jesličkách pekli perníčky, samozřejmě následovala i nadílka pro úplně všechny děti :) 

Děti s sami vyváleli těsto a vykrajovali čertíky, jako symbol, toho, že čertů se nemusíme bát. Během valení těsta a vykrajování jsme si s dětmi zpívali vánoční koledy a povídali jsme si legendy o Sv. Mikuláši, biskupovi myrském, patronem dětí. Poté jsme perníčky s asistencí dětí vložili do trouby a netrpělivě čekali, až budou perníčky hotové. 

Při pečení děti radostně čekali, jestli náhodou neuslyší zvůk zvonečku, který by jim značil příchod Sv. Mikuláše. Nakonec se děti dočkali a my s nimi mohli sdílet tu neskutečnou radost s nadílky a velikou úlevu, že opravdu pro ně nepřišel čert.

Zdravé perníčky, které děti milují :)

Jednoduchý recept, snadná příprava a o to radostnější společné pečení.

Na naše perníčky od dětí z jesliček budete potřebovat:

Ingredience:

• 400 g špaldové mouky BIO

• 400g žitné mouky BIO

• 4 vejce (od pana farmáře)

• 250g změklého másla

• 8 vrchovatých lžic medu (od našich včeliček z Pasova)

• 3 lžíce melasy či nerafinovaného třtinového cukru

• 1 lžíce perníkového koření

• 1 lžíce citronové kůry z bio citronu

• 100g na hrubo namletých mandlí

• 1/2 sáčku prášku do pečiva (bez fosfátu) nebo 1 lžíce sody

Postup:

Mouku prosejeme do mísy a vmícháme prášek do pečiva, postupně přidáme zbylé ingredience, nejdřív sypké, potom tekuté. Vše dobře promícháme, aby se utvořilo pevné nelepivé těsto. To dáme odležet přes noc do lednice. 

Druhý den těsto vyválíme na asi 3mm plát a vykrajujeme požadované tvary. 

Pečeme na 180st cca 10-15 minut, hned po vytažení z trouby potřeme perníčky rozšlehaným vejcem, aby se pěkně leskly.

PŘEJEME RADOSTNÉ PEČENÍ S DĚTMI :)


Ohlédnutí za oslavou svatého Mikuláše v jesličkách DS Mateřinka si pro vás připravila:

Marta Grbavčicová

zástupkyně ředitelky a pedagog DS Mateřinka


Na tvorbě projektového dne oslavy sv. Mikuláše se podílel celý tým DS Mateřinka Brno ( Marta Grbavčicová, Kateřina Krajíčková a Andrea Jochmanová).