Čte celá rodina - Tipy na knihy - I. balíček

04.04.2020

Autor článku: Veronika Maierová, průvodce ve školce Mateřinka

Milí rodiče,

jednou z příjemných a klidných společných aktivit během času, který s dětmi trávíme doma, může být čtení nebo prohlížení knih. Čtením knih dětem se prohlubují naše vztahy, výrazně se zlepšuje dětská slovní zásoba a také rozšiřuje jejich fantazie. Pro mě osobně je čtení dětem asi nejvíce oblíbenou činností. Miluji atmosféru, kdy děti potichoučku poslouchají ponořené do příběhu nebo kdy se rozhodnou mi sami číst, prohlíží si obrázky a dle nich skládají své vlastní příběhy plné vtipných obratů a situací. Nebo se snaží se stavět příběh včetně úvodu, zápletky a závěru. Je to kouzelný proces rozvoje dětského jazyka i fantazie, kterému nelze odolat.

V tomto prvním článku přinášíme tip na 3 dětské knihy pro děti ze školek a 3 tipy na knihy i pro mladší děti z jesliček.

Tipy: Knihy pro děti ze školek

1. Děti z Bullerbynu - ASTRID LINDGRENOVÁ

Jedna z nejoblíbenějších knih.

Tato kniha je absolutní dětská klasika a jestli jste ji ještě nikdy nečetli, rozhodně Vám ji doporučuji. Je plná dětských dobrodružství šesti kamarádů z malé švédské vesničky. Britta, Anna, Lisa, Ole, Lasse a Bosse zažívají společně krásné dětství plné napínavých chvilek a překvapení a brilantním vyprávěním autorky mezi své zážitky vtáhnou nadšeně i Vás. Děti z Bullerbynu jsou rozhodně knihou, kterou můžete číst opakovaně a nikdy se neomrzí. Ilustrace - Helena Zmatlíková.


2. Honzíkova cesta - BOHUMIL ŘÍHA

Další kniha, kterou děti milují.

Kniha vypráví příběh Honzíka, který se poprvé vydal sám vlakem na pár dní na prázdniny za babičkou a dědečkem do vesničky Koníkovice. Honzík je předškolák a po prázdninách půjde do školy. U babičky a dědečka poznává nové kamarády a s nimi prožívá mnoho nových zážitků - pouštění draka nebo cvrnkání kuliček. Blízkým kamarádem je mu i pejsek Punťa, který s Honzíkovými prarodiči bydlí. Jedná se o laskavý, ale i napínavý příběh opět doprovázený krásnými ilustracemi Heleny Zmatlíkové.


3. Pohádky - MILOŠ MACOUREK

Ne tolik známá, vtipná kniha pro děti, kterou si určitě také oblíbíte.

Po dvou klasických knižních tipech přichází jeden, který překvapivě mnoho lidí nezná. Miloš Macourek a jeho Pohádky jsou absolutní perlou české dětské literatury. Máte-li navíc štěstí a seženete ho někde v antikvariátu s ilustracemi mistra Adolfa Borna, věřte, že držíte v rukou opravdový klenot. Vtipné, lehce absurdní příběhy nebudou nudit žádné dítě a u nás se k nim opakovaně vracíme. Příběhy jako O holčičce s náhradní hlavou, Jakub a dvě stě dědečků nebo O hrochovi, který se bál očkování během četby pobaví i dospělé.

Tipy: Knihy pro nejmenší

1. Lesní školka - ANDREA POPPROVÁ 


První dva tipy knih pro děti z Jesliček jsou od spisovatelky Andrey Popprové, která současně své knihy velmi krásně ilustruje. Jedná se o knihy formátu leporela, ale textu je v nich tak akorát. Lesní školka je příběhem lesních zvířátek, které déšť během procházky v lese zažene zpátky do školky. Tam, stejně jako i lidské děti, po obědě spinkají, mají svačinku a pak čekají na příchod maminek a tatínků. Autorka do vyprávění zakomponovala také malé překvapení, které budou muset děti pomoci zvířátkům vyřešit.


2. Kam se ztratila rolnička? - ANDREA POPPROVÁ 

Druhá kniha Andrey Popprové zapojuje děti do děje ještě více. Jde o příběh malého chlapce, který pomáhá hledat ztracenou rolničku svému kašpárkovi. Společně prochází celý dům a nachází v místnostech různé předměty, které děti společně s nimi v obrázcích hledají a ukazují. Příběh má dobrý konec a já sama, i když jej znám nazpaměť, tak jeho poslední dvě věty mi vždy vykouzlí úsměv na tváři.


3. Co děláme ve školce? - OLDŘICH SYROVÁTKA

Kouzelná malá knížka dětských říkanek, kterou ilustrovala Helena Zmatlíková. Říkanka o kostkách, o procházce podél řeky nebo o usínání, zalévání květinek, to vše jsou veršované mini pohádky, které jsou laskavé a malé čtenáře velmi osloví. Jsou psány srozumitelně a uvidíte, že vaše děti si je zapamatují a budou číst s Vámi.


To je tedy našich prvních pár tipů, které bychom s Vámi rádi sdíleli. Článek bude mít i další části, můžete se tedy těšit na další tipy. 

Mezitím Vám přejeme co nejvíce příjemně stráveného času s knihami a dětmi.


S láskou

Veronika