Mikuláš ve školce příjemný zážitek, ne trauma

07.12.2017

Oslava Mikuláše, Čerta a Anděla je pro mnohé děti opravdový stres a strach nevídaný. Někteří dospělí Mikuláše a strašením čertem používá jako nástroj k poslušnosti. Ten je krátkodobý a míjí se účinkem, spíše vyvolá u dětí traumata než poslouchání jako švýcarské hodinky. Pokud přistupujete k dítěti laskavě a s respektem není třeba těchto praktik.

Myslím si, ale že většina z nás dětem chce zprostředkovat příznivý prožitek z Mikuláše, Čerta a Anděla

Co na to jít jinak? Jak jsme na to šli v naší školce a jesličkách Mateřinka?


Mikuláši přijď dnes k nám, písničku ti zazpívám :)

Adventní čas v Mateřince prožíváme naplno a těšíme se z každého dne. 

Těšili jsme se také na příchod Mikuláše, Čerta a Anděla a připravovali se již několik dní.

Jak přípravy probíhaly? A proč jsou pro děti tolik důležité?

Nejprve jsme Mateřinku slavnostně nazdobili. Děti se s opravdovým nadšením probíraly krabicí s vánočními ozdobami a jinými poklady a vybíraly, co by se kam nejlépe hodilo. Dílo se podařilo a školka a jesličky vypadají kouzelně. Voní jehličím      a na polici už svítí první svíčka na společně vyrobeném adventním věnci. 

Povídali jsme si a zkoumali kdo je, zejména čert. Mluvili jsme o tom čeho se děti bojí a co by potřebovaly, aby si oslavu Mikuláše, Čerta a Anděla užily. Vytvořili jsme společný plán pro radostný a slavnostní příchod kouzelných bytostí v úterý, 5. 12. 2017.

Nová Mikulášská éra .... klidný a radostný zážitek .... milí kolegové pojďte do toho s námi taky jinak :)

V Mateřince přistupujeme k dětem s respektem a není naším cílem děti nikterak strašit. Harmonie a domluvy se dá docílit jinak. Ale to s vámi posdílíme zase v jiném připravovaném článku.

V Mateřince jsme zvolili pojetí Mikulášského dne JINAK hravou a radostnou formou.

Před dnem D předcházely přípravy, jenž pomohly předejít nechtěným situacím a dát dětem možnost být partnerem při společném plánování slavnostního dne.

5. 12 Mikuláš, Čert a Anděl u nás

Ráno byla připravena nabídka různých druhů činnosti s mikulášskou tématikou pomahající se naladit na oslavu. Výtvarně jsme se nachystali na Mikulášskou družinu, vyrobili jsme si andělská přáníčka, Mikuláše z papíru a čertíky ve školce využíváme i při matematických úkolech. 

Po svačince nás přivítala loutka Andílka. V patách mu stál kamarád čertík a celý průvod vedl sv. Mikuláš. Loutky se s námi přivítaly a děti se jim představily.

Po té jsme si společně zahráli divadlo o tom, jak vznikla tradice o obdarovávání sv. Mikulášem. Herci byly samotné děti a náramě jsme si to užily.

Po divadélku jsme shlédli příběh Jak to bylo na Mikuláše, Chaloupky na vršku.

Mikuláš nám nachystal za okýnko lahodnou nadílku plnou zdravého mlsání, ovocný balíček a náš milovaný domácí perník ve tvaru Mikuláše ozdobeného mandličkou a hrozinkami. Děti se do něj hned pustily a byla to mňamka veliká :).

Naši nejmenší i větší si ve školce a jesličkách Mateřince příchod Mikuláše, Čerta a Anděla užili s usměvem na tváři a už se těší na další setkání.

Děkujeme Mikuláši ! děti z Mateřinky :)

Tip na závěr na doma

Mnozí se nás v Mateřince osobně ptáte, tak posíláme zkušenosti i vám.

Mami, tati věříte na čerta?

Nemlžte a buďte upřímní. Můžete říct, že na tyto kouzelné bytosti nevěříte. Všichni máme právo věřit i nevěřit, každý potřebuje v období něco jiného a vše je v pořádku.

Základ je otevřená a pravdivá komunikace.

A až k vám přijde čert?

Domluvte se spolu předem, jako my ve školce, co dítě potřebuje, aby se cítilo dobře až nastane ten okamžik. 

Stačí upozornit, jsem tu pro tebe když budeš potřebovat. Dohodu dodržte. Dítě potřebuje zažít, že se na vás může spolehnout.

PŘEJEME VÁM JEN SAMÉ PŘÍJEMNÉ MIKULÁŠSKÉ A ČERTOVSKÉ PROŽITKY!

tým Mateřinky Brno