Co u nás na imunitu frčí

Období chřipek nachlazení je tu. Čím podpořit imunitu našich dětí i nás samotných?

Přinášíme vám tip na záplavu vitamínů skrze čerstvé ovocné šťávy, které děti baví připravovat a z chutí je vypijí i největší odpůrci ovoce a zeleniny.

Tak vzhůru do výroby vitamínové bomby!

Odšťavňování nás baví a zdraví posílí

Jablečno - pomerančový fresh

Budete potřebovat:

- umytá jablka se slupkou nakrájená na měsíčky ( zaleží na typu odštavňovače, náš zvládá bez odstranění jadřinců)

- oloupané pomeranče

Odšťavnování můžete pojmout jako naučnou a zábavnou aktivitu

Spojili jsme si zábavné vaření a učení se o tomto ovoci. Prozkoumali jsme jejich tvar, barvu, vůni i strukturu.

.

Vyrábíme si sami lahodný fresh

Společně jsme s dopomocí pedagogů ovoce omyli, oloupali, nakrájeli, vhazovali do

odšťaňovače a s napětím pozorovali co bude dál. 

.

Povídali jsme si proč jsou vitamíny pro nás prospěšné, jak se v tomto období vhodně oblékat a jak předcházet nemocím. V naší školce konzumujeme ovoce a zeleninu každý den a děti k pestré nabídce mají přístup po celý den. Děti to milují.  A ještě více v našich jesličkách děti rády připravují a pijí čerstvé ovocné šťávy. 

.

Víte, že?

Při odšťavňování se od šťávy oddělí nerozpustná vláknina, která brzdí a omezuje vstřebávání vitamínů. A proto si tělo dokáže vzít ze šťávy až 4x více vitamínů, než když sníte ovoce a zeleninu v celku - jinými slovy ze šťávy získáte až 68 % vitamínů, zatímco z celých plodů jen 17 %. Je to také výborná varianta pro děti, které ovoce moc nemusí.

A proč jsme si na odšťavňování tentokrát vybrali jablko a pomeranč?

Kromě toho, že jablka jsou u dětí v jesličkách nejoblíbenější ovoce, které nám dováží farmářské bedýnky, také víme, že jsou velmi zdravá, zejména díky vysokému obsahu vitamínu B a vitamínu C a působí jako silný antioxidant. Při odšťavňování mějte na paměti že slupka jablka obsahuje mnohonásobně více vitamínů než dužina. Navíc jablko obsahuje vlákninu, která je důležitá pro udržení zdravé střevní mikroflóry.

Pomeranče jsou známy především díky svému vysokému obsahu vitamínu C, který je oproti jiným citrusům velmi vysoký. Pomeranč posiluje imunitní systém, vyznamně nám dodá energii, pomáhá zlepšovat soustředění a také nám pomáhá při nachlazení.

Tak na zdraví !

.

Článek, o zábavné a naučné přípravě vitamínové bomby spolu s dětmi, připravila:

Andrea Jochmanová

pegagog DS Mateřinka

.